Alkohol jest nieodłącznym elementem większości imprez oraz uroczystości rodzinnych. O ile niewielkie ilości alkoholu nie są szkodliwe dla człowieka, to długotrwałe jego spożywanie, niezależnie od rodzaju, może wyrządzić nieodwracalne szkody w organizmie przez zawarty w nim etanol. Jaki jest wpływ etanolu na organizm człowieka? 

Co to jest etanol?

Tak jak wspomniano, szkodliwość alkoholu wynika z obecności etanolu. Etanol jest organicznym związkiem chemicznym z grupy alkoholi, który powstaje z buraków cukrowych, trzciny cukrowej, ziemniaków oraz innych roślin. Alkohol etylowy jest jedną z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych. Jednorazowe upojenie alkoholem może prowadzić między innymi: do nieżytu żołądka, zawrotów głowy, problemów z mową, równowagą, logicznym myśleniem oraz zdolnościami do podejmowania racjonalnych decyzji.

Alkohol a zdrowie – jaki jest wpływ etanolu na organizm człowieka?

Najpoważniejszym skutkiem regularnego spożywania alkoholu jest możliwość uzależnienia się od niego. Alkoholizm jest to poważna choroba. Chory zazwyczaj spożywa napoje wysokoprocentowe przez przymus o charakterze somatycznym i psychicznym. Nie podlega to jego woli, jednak przy odpowiedniej pomocy możliwe jest powstrzymanie i utrzymanie abstynencji. W przypadku tego uzależnienia, rodzaj spożywanego trunku nie ma najmniejszego znaczenia – nieważne czy jest to piwo, wódka, wino, czy rum, ponieważ liczy się jedynie zawartość alkoholu w tych napojach. Dla pewności warto skorzystać z wirtualnego alkomatu.

Objawami alkoholizmu są:

 • niekontrolowana potrzeba spożywania alkoholu, czyli tak zwany głód alkoholowy, 
 • zwiększona tolerancja na alkohol (potrzeba spożywania większych dawek w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu,
 • objawy abstynencyjne,
 • zaniedbywanie rodziny, pracy, pasji, przyjaciół, podstawowych obowiązków,
 • chęć nadmiernego picia, mimo posiadanej wiedzy o szkodliwości wynikającej z alkoholizmu.

Alkoholizm dzieli się na cztery fazy:

 • Faza wstępna prealkoholowa- trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Zaczyna się od odkrycia, że alkohol daje nie tylko przyjemne doznania, ale i łagodzi przykre zmiany emocjonalne. Chory zaczyna zauważać, że zwiększa się jego tolerancja na trunek. 
 • Faza ostrzegawcza – zaczyna się wraz z pojawieniem się luk w pamięci. Chory zapomina co robił.
 • Faza krytyczna – osoba traci kontrolę nad piciem. Nie panuje nad tym, w jakiej ilości, kiedy i jakim kosztem spożywa alkohol.
 • Faza przewlekła -chory zaczyna wpadać w wielodniowe albo nawet tygodniowe ciągi.

Należy wspomnieć, iż choroba alkoholowa może prowadzić do: 

 • zapalenia żołądka, 
 • marskości wątroby,
 • niedożywienia,
 • wyniszczenia,
 • polineuropatii (uszkodzenie układu nerwowego),
 • miopatii (postępujący zanik mięśni),
 • majaczenia (zaburzenie świadomości z iluzjami i urojeniami),
 • halucynozy (dominują omamy słuchowe),
 • zespołu Korsakowa (neuropsychiatryczne zaburzenie wywołane niedoborem witaminy B1)
 • encefalopatii Wernickego (zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym wywołane niedoborem witaminy B1)
 • śmierci (dawka śmiertelna alkoholu dla osób dorosłych wynosi od pięciu do ośmiu gramów na kilogram masy ciała, natomiast u dzieci są to trzy gramy na kilogram masy ciała).

Ponadto szkodliwość alkoholu wynika również z faktu, iż u 94% osób z chorobą alkoholową występują zaburzenia życia rodzinnego, u 84% problemy w kontaktach z innymi ludźmi, u 82% występują problemy finansowe, a u nieco ponad 50% chorych zdarzają się epizody używania przemocy wobec osób bliskich i problemy z prawem. Choroba alkoholowa zwiększa szanse na popełnienie przestępstwa, sprzyja szerzeniu się chorób wenerycznych (wiele osób pod wpływem alkoholu zapomina przy stosunku seksualnym o prezerwatywie) oraz ujemnie wpływa na dzietność.

W samej Polsce żyje około siedemset tysięcy osób mających problem z nadużywaniem alkoholu. Jest to dwa procent całego społeczeństwa. Twój znajomy myśli, że może kierować samochodem? Sprawdź go wpisując dane w nasz kalkulator promili. Upewnij siebie i jego towarzyszy, że wróci bezpiecznie do domu.

Jak sobie poradzić z alkoholizmem?

Dobrym początkiem, aby zerwać z tym szkodliwym nałogiem, jest podjęcie się detoksykacji alkoholowej. Detoksykacja alkoholowa polega na usunięciu z krwiobiegu pozostałości wspomnianych toksyn pochodzących z alkoholu etylowego. Ponadto pacjent otrzymuje elektrolity witaminę B1, magnez, potas, środki przeciwbólowe, nasenne oraz uspokajające. Te substancje pozwalają przywrócić równowagę metaboliczną, co łagodzi zespół abstynencyjny. Należy pamiętać, że leki wspomagające detoks nie leczą alkoholizmu. Dzięki oczyszczaniu i uzupełnieniu płynu poprawia się stan fizyczny i psychiczny pacjenta.

Długość detoksu zależy przede wszystkim od stanu pacjenta. Czas ten jest dłuższy w przypadku osób zmagających się z padaczką poalkoholową bądź psychozą poalkoholową. Jednak najczęściej detoks trwa od siedmiu do dziesięciu dni.

Warto jednak wspomnieć, że detoks nie jest tym samym co odwyk. Detoksykacja jedynie umożliwia podjęcie terapii. Detoksykacja dedykowana jest osobom, u których pojawił się zespół abstynencyjny, co jest naturalną reakcją organizmu na ciągi alkoholowe. W takich wypadkach samodzielne odstawienie napojów wysokoprocentowych może być awykonalne. Objawy zespołu abstynenckiego pojawiają się na skutek głodu biochemicznego wynikającego z nagłego odstawienia substancji psychoaktywnej, od której organizm jest uzależniony. Przerwa w dostarczaniu do organizmu szkodliwej substancji jest niebezpieczna, ze względu na szok, który doznaje układ nerwowy alkoholika. Mózg jest przyzwyczajony do obecności toksyn stymulujących. Delirium i padaczka występują średnio u 2% alkoholików oraz mogą się pojawiać przy każdej próbie porzucenia nałogu. Detoksykacja może się udać jedynie pod okiem specjalisty. Pacjent wykonujący samodzielnie detoks narażony jest na zaburzenia rytmu serca, krwawienie z przewodu pokarmowego oraz zapalenie trzustki.

Mając problem z alkoholem warto przede wszystkim zwrócić się o pomoc do psychologa, psychiatry lub terapeuty. Wiele ośrodków, w których walczy się z nałogami, oferuje anonimowe spotkania dla alkoholików oraz bezpłatne terapie indywidualne. Należy pamiętać, iż szkodliwość alkoholu nie wpływa jedynie na pijącego, ale także i na całe jego otoczenie.