kalkulator promili

Kalkulator promili – sprawdź ile masz promili!

Jazda pod wpływem alkoholu jest niebezpieczna nie tylko dla ruchu drogowego, pieszych, pasażerów, ale także samego kierowcy. Nie bez powodu z roku na rok ilość wykonywanych kontroli trzeźwości rośnie, a wraz z nią rośnie liczba osób, które decydują się prowadzić pojazd po spożyciu napoju alkoholowego. Najlepszym przyrządem do pomiaru trzeźwości jest oczywiście tradycyjny alkomat, ale warto też zwrócić uwagę na kalkulator alkoholu. 

Kalkulator trzeźwości – czym tak właściwie jest?

Kalkulator alkoholowy możemy znaleźć na wielu stronach internetowych, a także w aplikacjach dostępnych na smartphony. Jego zadaniem jest określenie naszego poziomu trzeźwości na podstawie danych przez nas podanych. Samo badanie jest bardzo proste i krótkie, nie potrzebujemy do jego wykonania żadnych specjalnych umiejętności, potrzebujemy tylko telefonu lub komputera oraz kilku minut na wpisanie informacji. Jest to prawdziwy ukłon technologii w naszą stronę, ponieważ nie każdy posiada alkomat w domu, a często zdarzają się też sytuacje, że nie możemy dostać się do miejsca, w którym alkomat znajdziemy, ze względu na dużą odległość.

Kalkulator alkoholu – jak wykonać internetowe badanie trzeźwości?

Początkowo musimy oczywiście wybrać odpowiednią stronę lub aplikację, która sama podpowie nam, jakie kroki musimy podjąć. Zazwyczaj przed naszymi oczami ukazują się puste pola, w które należy wpisać informacje. Są to takie dane jak:

  • Płeć – organizm kobiety dużo wolniej rozkłada alkohol,
  • Waga oraz wzrost – im jesteśmy wyżsi, tym zazwyczaj ważymy więcej i przy okazji mamy zdecydowanie więcej wody w organizmie, dzięki czemu lepiej czujemy się po alkoholu i szybciej trzeźwiejemy,
  • Informacje dotyczące spożytego alkoholu.

kalkulator alkoholuPewien pan wypił litr czystej wódki, a drobna kobieta tylko jednego drinka, a mimo wszystko to ona jest bardziej pijana – jakim cudem? Rozkład alkoholu w organizmie to bardzo skomplikowana sprawa, na którą składa się bardzo wiele czynników. Waga, płeć i wzrost to tylko podstawowe kwestie, ale liczy się dużo więcej. Przede wszystkim ogromne znaczenie ma to, czy alkohol spożyliśmy na pusty żołądek, czy też po obfitym posiłku – w tym wypadku alkohol zostanie strawiony szybciej. Ponadto należy wziąć pod uwagę rodzaj spożytego alkoholu, powszechnie wiadomo, że nie należy porównywać litra cydru do tej samej ilości wódki, ponieważ zachodzą tu ogromne rozbieżności pod względem procentowej zawartości alkoholu w napoju.

Niezwykle ważny jest również nasz tryb życia – osoby aktywne fizycznie zazwyczaj mają przyspieszoną przemianę materii, dzięki czemu lepiej radzą sobie z trawieniem alkoholu. Nie bez znaczenia pozostaje również samopoczucie, które towarzyszy nam tego samego dnia. Duża ilość stresu, brak wystarczającej ilości snu, czy też zjedzenie zbyt małej ilości kalorii wpływa na to, że możemy czuć się naprawdę źle po spożyciu alkoholu. Rozkład alkoholu w ludzkim organizmie to bardzo indywidualna sprawa, więc ciężko jest jednoznacznie ocenić, jak dana osoba zareaguje na konkretne ilości napoju alkoholowego.

Kalkulator trzeźwości – czy mówi prawdę?

kalkulator alkoholowyKalkulator alkoholowy to z pewnością bardzo przydatne narzędzie, ponieważ ułatwia nam dokonanie pomiaru trzeźwości. Niestety, wynik uzyskany z badania kalkulatorem alkoholu nie jest wiarygodny i nie może stanowić podstawy do wsiadania za kierownicę. Tradycyjnego alkomatu nigdy nie zastąpi aplikacja lub strona internetowa, co nie oznacza, że mamy z niego nie korzystać. Kalkulator trzeźwości nie jest wyznacznikiem, ale z pewnością może być traktowany jako podpowiedź.

Co więcej, warto choć raz z niego skorzystać, aby zobaczyć, w jaki sposób dany alkohol rozkłada się w organizmie i ile czasu mu to zajmuje. Narzędzia typu kalkulatory alkoholowe (na przykład nasz alkomat online) pozwalają na zwiększanie świadomości ludzi na temat tego, że rano po hucznej imprezie praktycznie nigdy nie będziemy na tyle trzeźwi, aby spokojnie wsiąść do samochodu i zapewnić sobie oraz innym bezpieczeństwo na drodze. Podane na stronach kalkulatorów trzeźwości wyniki, są wyłącznie przybliżone, ale mogą uchronić nas przed podjęciem niewłaściwej decyzji.

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Mówiąc o kalkulatorach trzeźwości, nie sposób nie wspomnieć o karach dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Wszelkie sankcje przewidziane są przez przepisy prawne, więc nikt nie może powoływać się na ich nieznajomość. Kary są zróżnicowane, ponieważ wiele zależy od tego, jaką ilość alkoholu mamy w wydychanym powietrzu.

kalkulator trzeźwościWykroczenie popełniamy w tym momencie, gdy w wydychanym powietrzu mamy 0,1-0,25 mg/l alkoholu. Gdy mamy do czynienia z większą wartością, wówczas dochodzi do popełnienia przestępstwa. Najbardziej dolegliwą karą jest oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Co więcej, możemy zostać ukarani karą aresztu, grzywny, a także karze pozbawienia wolności do lat 2. Warto jednak pamiętać, że są to sankcje po prostu za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, inaczej będziemy osądzani, gdy spowodowaliśmy katastrofę komunikacyjną lub wypadek. Podsumowując, za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu ze spowodowaniem niebezpieczeństwa możemy być zagrożeni nawet karą pozbawienia wolności do 12 lat.

Warto również pamiętać, że w każdym przypadku, gdy w jakikolwiek sposób skrzywdzimy inną osobę, możemy zostać zmuszeni do zapłacenia odpowiedniego odszkodowania lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Fakt, że prowadziliśmy pojazd pod wpływem alkoholu działa w tym wypadku na naszą niekorzyść i może wpłynąć na zawyżenie sankcji pieniężnej.

Podsumowując, wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu nigdy nie będzie dobrym pomysłem, nawet jeśli chcemy przejechać zaledwie kilkadziesiąt metrów do sklepu. Nigdy nie wiemy, gdy nasza świadomość zostanie zaburzona, dlatego też warto wykonywać badanie trzeźwości, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję. Jeśli nie jesteśmy pewni swojej trzeźwości, wówczas wsiadamy do samochodu na własną odpowiedzialność. Warto w takich momentach pomyśleć, czy naprawdę chcemy ryzykować wyrządzenie krzywdy sobie lub innym.