Alkomaty domowe zyskują coraz większą popularność. Wiele osób kierujących samochodami zaopatruje się w tego typu urządzenia, aby sprawdzić czy po imprezie mogą już usiąść za kółkiem. To bardzo dobre rozwiązanie. Szczególnie w obecnym czasie kiedy kampanie społeczne nawołują do troski o trzeźwość i roztropność podczas kierowania pojazdem. Domowy alkomat jest zatem gwarancją własnego bezpieczeństwa, jak również dbałością o bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Szukając odpowiedniego modelu alkomatu warto zaopatrzyć się w urządzeniu z wyższej półki cenowej. Tańsze alkomaty będą wymagały częstszych czynności kontrolnych, serwisowych. 

Kilka słów o budowie alkomatu…

Alkomat jest małym urządzeniem przypominającym swoją budową komputer. Każdy alkomat składa się z płyty głównej oraz czujnika nazywanego sensorem. Płyta główna ma stałe parametry. Czujnik ma parametry zmienne. Sensor będzie miał inne parametry w dniu zakupu i inne po kilku miesiącach użytkowania. Stąd alkomat wymaga okresowych przeglądów i regulacji. Bez regularnej kalibracji alkomat będzie wskazywał błędne wyniki pomiarowe, za niskie lub za wysokie odczyty. Warto więc kupując alkomat, wiedzieć, że zakupione przez nas urządzenie wymaga regularnych optymalizacji.

Czym jest kalibracja alkomatu?

Wiele osób kupując alkomaty potrafi używać urządzenia nawet przez wiele lat, nie dbając o regularne serwisowanie urządzenia. Jeśli nawet wydaje się nam, że alkomat działa prawidłowo, warto poddać go kalibracji. Kalibracja jest procesem dopasowywania parametrów urządzenia do wzorcowych wartości. Poddając alkomat procesowi kalibracji kontrolujemy urządzenie i optymalizujemy jego działanie. Kalibrację można również określić jako weryfikację wyników alkomatu z wynikami podanymi przez wzorzec. Kalibracja jest procesem kontrolno-optymalizacyjnym koniecznym dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Podczas kalibracji oprogramowanie urządzenia poddawane jest konfiguracji, tak aby alkomat prawidłowo wskazywał wartości alkoholu w pobieranym powietrzu. Jeśli alkomat nie działa w sposób właściwy, resetuje się jego oprogramowanie, ustawiając przy tym początkowe wartości. Do przeprowadzenia kalibracji używa się specjalnych maszyn nazywanych symulatorami. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku tańszych modeli alkomatów, kalibracją będzie wiązać się z wymianą czujnika (sensoru).

Jak działa symulator?

Symulator wdechu jest urządzeniem wspomagającym kalibrację alkomatów w warunkach laboratoryjnych. Podczas kalibracji symulator wypełnia się wzorcem o pożądanym stężeniu alkoholu. Następnie symulator wdechu wprowadza do alkomatu wzorzec o odpowiednim stężeniu alkoholu. W tym czasie alkomat wprowadza się w tryb kalibracji za pomocą dedykowanego oprogramowania serwisowego. Po prawidłowo przeprowadzonej kalibracji alkomat działa właściwie. Praktycznie każdy model alkomatu posiada granicę błędu wahającą się w granicach 0,05 promila.

W jakim przypadku i jak często kalibrować alkomat?

Przede wszystkim należy pamiętać, że każde urządzenie posiada indywidualny interwał kalibracyjny. Niemniej jednak alkomaty konsumenckie powinny być kalibrowane co 3, 6 lub 12 miesięcy. Aby wiedzieć jak często poddawać przeglądom serwisowym alkomat, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi alkomatu. Alkomaty wyposażone w czujnik elektromechaniczny może być kalibrowany rzadziej. Z kolei alkomat z czujnikiem półprzewodnikowym wymaga częstszego serwisowania. Niektóre modele alkomatów konsumenckich wyświetlają odpowiednie komunikaty o konieczności kalibracji. Kalibrację należy wykonać bezzwłocznie jeśli wynik badania osoby niespożywającej alkohol jest inny niż 0,00 promila. Podobnie kalibracja jest wymagana jeśli wynik badania osoby spożywającej alkohol wskazuje 0,00 promila. go Również w przypadku braku jakiejkolwiek reakcji alkomatu na badanie jest sygnałem o konieczności kalibracji. W przypadku gdy trzy kolejne testy wykonane alkomatem w jednakowych odstępach czasu nie ulegają zmianie należy urządzenie poddać procesowi optymalizacji. Kalibrację trzeba przeprowadzić również wtedy, gdy alkomat przechowywany był przez dłuższy czas w temperaturach innych niż podane w instrukcji. Alkomat to urządzenie elektroniczne. Może ulec uszkodzeniu lub rozkalibrowaniu. Dlatego niezbędne jest kontrolowanie stanu technicznego alkomatu.

Ile trwa i ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Proces kalibracji trwa około od 20 do 30 minut. Ceny serwisowania alkomatu różnią się w zależności od modelu alkomatu. Serwisowanie urządzenia jest bezpłatne w okresie gwarancyjnym. Okres ten trwa od 12 do 24 miesięcy. Po zakończeniu okresu gwarancyjnego cena kalibracji rozpoczyna się od 55 złotych.

Jak prawidłowo przechowywać alkomat?

Jak każde urządzenie, tak i domowy alkomat, wymaga odpowiedniego używania i przechowywania. Nie powinno narażać się alkomatu na duży mróz oraz bardzo wysokie temperatury. Temperatury przechowywania powinny być jak najbardziej optymalne. Zadbać należy także, aby nie narażać urządzenia na wilgoć czy kontakt z środkami chemicznymi. Alkomatu nie powinno używać się po bezpośrednim spożyciu alkoholu. Pamiętać trzeba, że czujnik alkomatu zaprogramowany jest na alkohol zawarty w powietrzu wydychanym z płuc. Używanie alkomatu przy śladowych, niewchłoniętych ilościach alkoholu w ustach powodować będzie nieprawidłowe odczyty. Poza tym takie stosowanie alkomatu może na trwałe uszkodzić czujnik. Badanie alkomatem powinno być wykonywane od 20 do 30 minut po spożyciu alkoholu.

Dlaczego należy kalibrować alkomat?

Kalibrowanie alkomatu jest czynnością konieczną dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Zaprzestanie serwisowania naraża nas na błędne odczyty stężenia alkoholu w organizmie. Decydując się na zakup alkomatu należy również zatroszczyć się o jego optymalizację. Nieprawidłowe działanie alkomatu może spowodować poniesienie niepotrzebnych kosztów naprawy lub wymiany czujnika alkomatu. Alternatywą staje się wirtualny alkomat bądź kalkulator trzeźwości. W przypadku czujników półprzewodnikowych często wymiana sensora będzie o wiele wyższa niż zakup nowego urządzenia. Kalibracja alkomatu przedłuża jego żywotność oraz daje pewność prawidłowych wyników przeprowadzanego testu.