Stare, ludowe porzekadło mówi, że “Wszystko jest dla ludzi” i rzeczywiście, jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Nie oznacza to jednak, że musimy traktować to powiedzenie dosłownie, szczególnie, jeśli chodzi o różnego rodzaju używki. Alkohol czy papierosy, są niezwykle szkodliwe dla naszego organizmu. W przypadku papierosów, ich palenie to wyrządzanie sobie ogromnej krzywdy, natomiast nieco inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o alkohol. Nie od dziś bowiem wiadomo, że wino do obiadu, czy na wieczór, np. do serialu, nie jest niczym złym. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o wypicie piwa – np. przy okazji grilla czy innej imprezy. Nikt nie mówi, że jest to zbrodnia, jednak trzeba pamiętać, że nadmiar – niezależnie czy mówimy o alkoholu, czy o słodyczach lub kawie – zawsze szkodzi. “Raz nie zawsze” – to inne powiedzenie, które można spokojnie odnieść do spożywania alkoholu. Nadużywanie go, może bowiem doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci. Istnieje bowiem bardzo wyraźnie określona śmiertelna dawka alkoholu.

Uzależnienie od alkoholu – jak je rozpoznać?

Nie jest tak, że każdy, kto zdecyduje się na wypicie jednego piwa czy lampki wina, od razu wpada w uzależnienie od alkoholu. Kluczowe jest w tym przypadku zachowanie umiaru. Warto jednak wiedzieć, że są pewne symptomy, które mogą bardzo wyraźnie świadczyć o tym, że mamy problem z alkoholem. Picie w samotności, przy każdej, nadarzającej się okazji, upijanie się za każdym razem, kiedy sięgamy po alkohol – to tylko niektóre z objawów, które mogą sugerować, że mamy spory problem z nadużywaniem alkoholu. A stąd, jest już bardzo krótka droga do pojawienia się bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym także do spożycia śmiertelnej dawki alkoholu. 

Śmiertelna dawka alkoholu – jaka jest?

Jak ustala się śmiertelną dawkę alkoholu? Zanim przejdziemy do określenia tej wartości, sprawdźmy, jak w ogóle przedstawiają się dopuszczalne ilości alkoholu, które nie są w stanie nam zaszkodzić na dłuższą metę. Przyjmuje się, że dziennie, bez ryzyka wystąpienia nieodwracalnych zmian w organizmie, możemy spożyć maksymalnie 80 g etanolu. Ilość ta odpowiada około 4 piwom, 250 ml 40% wódki lub 5 kieliszkom wina o pojemności 100 ml. Warto jednak podkreślić, że spożywanie około 160 g alkoholu dziennie przez okres około 10-12 lat, może spowodować nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. To, jaki poziom alkoholu mamy we krwi, zawsze podaje się w promilach. 0,3 promila we krwi, nie czyni nam krzywdy, ale 2 promile już tak. Przy dwóch promilach, występują takie objawy jak problemy z koordynacją ruchową, problemy z wysławianiem się jak również senność. 

Za śmiertelną, lub też zagrażającą życiu dawkę alkoholu przyjmuje się około 4 promili i więcej. Taka ilość alkoholu powoduje przede wszystkim śpiączkę a w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby bardzo kontrolować to, ile spożywamy alkoholu. Najlepiej też nie robić tego codziennie, ponieważ alkohol – nawet w małych dawkach, ale przyjmowanych regularnie – bardzo silnie uzależnia.