„Piłeś? Nie jedź!” – głoszą hasła obecne w wielu kampaniach informacyjnych oraz umieszczone na opakowaniach po piwie, a także innych trunkach. Pijąc alkohol wieczorem w środku tygodnia, wiele osób zastanawia się, ile może wypić, aby rano pojechać samochodem do pracy. Statystycznie rzecz ujmując, sześćdziesiąt pięć procent wszystkich wypadków drogowych w cieplejsze dni w roku, od maja do października, spowodowanych jest przez nietrzeźwych kierowców. Ile można wypić, aby móc prowadzić bezpiecznie samochód? 

Polskie i zagraniczne prawo

W Polsce osoba kierująca pojazdem, która ma od dwóch dziesiątych do pięciu dziesiątych promila we krwi, popełnia wykroczenie. Wówczas taka osoba narażona jest na utratę uprawnień do kierowania pojazdem do trzech lat, karę grzywny do pięciu tysięcy złotych lub karę aresztu do trzydziestu dni.

Kierowca, który usiądzie za kierownicą, mając ponad pięć dziesiątych promila we krwi, popełnia przestępstwo, za które grozi do dwóch lat pozbawienia wolności w przypadku osoby niekaranej w przeszłości, a do pięciu lat pozbawienia wolności, gdy osoba była już kiedyś karana.

Podróżując po Europie, trzeba się mieć na baczności, ponieważ w niektórych państwach limit stężenia alkoholu we krwi prowadzących pojazdy wynosi zero procent. Do takich państw należą między innymi: Białoruś, Węgry, Słowacja, Rosja, Rumunia, Estonia oraz Czechy. Najbardziej liberalne pod względem spożytego alkoholu są: Wielka Brytania, Liechtenstein oraz Malta. W tych państwach można kierować samochodem, mając osiem dziesiątych promila alkoholu we krwi.

Warto wspomnieć, iż wysokość kary grzywny w krajach skandynawskich w związku z kierowaniem pojazdu pod wpływem alkoholu są zależne od miesięcznych dochodów. W tych państwach ponadto kierowca może stracić nie tylko prawo jazdy, ale i samochód.

Alkohol, a prowadzenie samochodu

Tak jak wspomniano w niniejszym artykule, alkohol jest jedną z podstawowych przyczyn wypadków drogowych, a zwłaszcza w okresie letnim. Wpływ alkoholu na funkcjonowanie organizmu w głównej mierze zależy od jego stężenia we krwi. Im wyższe stężenie, tym poważniejsze są zakłócenia w działaniu i podejmowaniu decyzji. Wówczas ryzyko spowodowania wypadku także jest wyższe. Alkohol w szczególności negatywnie wpływa na czas reakcji kierującego, co bezpośrednio przekłada się na wydłużenie drogi hamowania. Czas reakcji trzeźwego kierowcy wynosi sześć dziesiątych sekundy, przy czym droga hamowania ma długość sześciu metrów i sześćdziesięciu siedmiu centymetrów.

Natomiast czas reakcji kierującego pojazdem pod wpływem alkoholu wynosi jedną i osiem dziesiątych sekundy. Wówczas droga hamowania wynosi aż dwadzieścia metrów. Mając trzy dziesiąte promila alkoholu we krwi ,ryzyko powstania kolizji jest siedmiokrotnie wyższe, a mając półtora promila ryzyko to, rośnie stu dwudziestokrotnie. Więcej można przeczytać na ten temat w naszym poście wpływ alkoholu na organizm. Polecamy lekturę!

Ile można wypić poszczególnych trunków, aby móc kierować samochodem?

Biorąc pod uwagę średnie statystyki, to organizm potrzebuje trzech godzin na spalenie do trzydziestu gramów czystego alkoholu. W przeliczeniu na trunki, to w pięćdziesięciu gramach wódki znajduje się dwadzieścia gramów etanolu, w stu mililitrach wina dwanaście gramów, a w pięciuset mililitrach piwa jest dwadzieścia pięć gramów czystego alkoholu. Dokładniejsze wyliczenia można znaleźć w artykule dopuszczalna ilość alkoholu.

Teoretycznie oznacza to, że przeciętna kobieta o masie ciała wynoszącej sześćdziesiąt pięć kilogramów, która wypiła jedno piwo o wartości pięciu i pół procent, bezpośrednio po spożyciu będzie miała cztery dziesiąte promila alkoholu we krwi.

Ta wartość spadnie do dwóch dziesiątych promila po pięćdziesięciu pięciu minutach. Natomiast w przypadku mężczyzny o masie ciała wynoszącej osiemdziesiąt kilogramów, będzie mógł on prowadzić samochód po trzydziestu minutach. Wspomniana kobieta po czterech kieliszkach wódki o objętości trzydziestu mililitrów będzie mogła kierować pojazdem po dwóch godzinach i trzydziestu minutach, a mężczyzna po dwóch godzinach oraz dziesięciu minutach. Pewnym jest, że nie jest warto kierować samochodem po spożyciu alkoholu. Radzimy zajrzeć do naszego artykułu „Jak odzyskać prawo jazdy„, by dowiedzieć się, jak w tym przypadku jest trudno i co za to grozi.

Dlaczego mężczyzna może wypić więcej?

Na spalanie alkoholu przez organizm człowieka wpływa wiele czynników. Wśród nich są między innymi: palenie papierosów, płeć, masa ciała, wiek, wzrost, zmęczenie, picie kawy, ostatni zjedzony posiłek, poziom nawodnienia organizmu oraz stres.

Spożyty alkohol przenika z żołądka oraz jelit do krwi, co określa się mianem wchłaniania. Potem alkohol ulega przemianie w wątrobie, dzięki enzymom, w aldehyd octowy, który następnie zostaje rozłożony do octanu, a finalnie do dwutlenku węgla oraz wody.

Wchłanianie nieco inaczej przebiega u kobiet i mężczyzn. Kobieta i mężczyzna, pijąc tyle samo, będą mieć inny poziom alkoholu we krwi. U kobiet będzie on wyższy. Kobiety są również bardziej narażone na uszkodzenia wątroby, serca oraz mózgu wskutek spożywania nadmiernej ilości etanolu. Spowodowane jest to między innymi mniejszą ilością wody w kobiecych organizmach oraz niższą aktywnością enzymu dehydrogenazy alkoholowej.

Na proces wspomnianego wchłaniania ma wpływ szybkości przechodzenia treści żołądka do jelit. Im większa zawartość tłuszczu w pożywieniu, tym dłużej to zajmuje. Według badań u osób, które wypiły trunek po zjedzeniu posiłku obfitego w tłuszcz, węglowodany oraz białko, proces wchłaniania alkoholu przebiega trzy razy wolniej niż u osób, które wypiły, mając pusty żołądek.

Należy wspomnieć, iż na wchłanianie mają wpływ także leki.

Jak obliczyć stężenie alkoholu we krwi oraz czas jego spalania?

Zawartość alkoholu we krwi można oszacować, dzieląc ilość spożytego etanolu przez masę ciała pomnożoną przez sześćdziesiąt procent w przypadku kobiet. Siedemdziesiąt procent w przypadku mężczyzn. Można również, nie mając normalnego alkomatu pod ręką, skorzystać z kalkulatora trzeźwości. Alkomaty online pomogą również obliczyć przybliżony czas, kiedy można usiąść za kółko.

Należy jednak pamiętać, iż powyższe sposoby pozwalają jedynie na oszacowanie zawartości czystego alkoholu we krwi, więc nie są w stu procentach skuteczne. Najlepszą opcją jest skorzystanie z prawdziwego alkomatu, który jest dostępny na komisariatach policji oraz większości stacji benzynowych.