Wielu kierowców zastanawia się, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi. Czy będąc pod wpływem alkoholu mogę prowadzić samochód albo inny pojazd mechaniczny ? Jest bardzo ważna kwestia, gdyż zależy od niej między innymi czy utracimy prawo jazdy, oraz czy staniemy przed sądem. Dzięki nam poznacie odpowiedź na te oraz na inne pytania dotyczące dopuszczalnej liczby promili we krwi.

Jaka jest dopuszczalna liczba promili ?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać, i brzmi ona następująco: to zależy w jakim kraju. My jednak przyjmiemy tutaj liczbę dopuszczalnych promili w krajach europejskich.

A więc jest to kolejno 0,8 promila w Wielkiej Brytanii, ale bez Szkocji, Irlandii, Liechtensteinie, Luksemburgu oraz Malcie, 0,5 promila to norma, która obowiązuje w większości państw europejskich, a mianowicie Austrii, Andorze, Belgi, Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Dani, Grecji, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Niemczech, Łotwie, Portugalii, Szkocji, Słowenii, Szwajcarii, Turcji oraz we Włoszech. 0,4 promila jest dopuszczalne na Litwie, natomiast w Federacji Rosyjskiej 0,3 promila, 0,2 promila w Polsce, Norwegii, Estonii oraz Szwecji, 0,1 w Albanii. Z kolei w Czechach, na Węgrzech, Rumunii oraz Słowacji jest całkowity zakaz jazdy z promilami we krwi.

W niektórych przypadkach nawet w wyżej wymienionych krajach takich jak na przykład Wielka Brytania jest całkowity zakaz jazdy pod wpływem alkoholu dla zawodowych kierowców. Dlatego jadąc w zagraniczną podróż zawsze warto wcześniej sprawdzić jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi, oraz ile można mieć promili w wydychanym powietrzu, co pozwoli nam na uniknięcie przykrych konsekwencji.

Konsekwencje prawne przekroczenia dopuszczalnych promili

W takim razie co nam grozi za poruszanie się drogami publicznymi, jeżeli przekroczymy dopuszczalne promile? Poniżej przybliżymy ile wynosi dopuszczalna ilość alkoholu Już abstrahując od tego, że stwarzamy potencjalnie śmiertelne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, to grożą nam również surowe konsekwencje prawne, a mianowicie:

  • Jeżeli w czasie kontroli uprawnionego organu przekroczymy 0,2 promila we krwi, wynik będzie niższy niż 0,5 to popełniamy wykroczenie za które grozi nam czasowe zatrzymanie prawa jazdy, areszt oraz grzywna w wysokości do pięciu tysięcy złotych, dziesięć punktów karnych, oraz zakaz prowadzenia pojazdów od sześciu miesięcy do trzech lat.
  • Gdy przekroczymy 0,5 promila we krwi to konsekwencje robią się już znacznie bardziej poważne gdyż wtedy popełniamy przestępstwo zagrożone karą grzywny, lub też pozbawienia wolności do lat pięciu.

Dodatkowe konsekwencje poniesiemy, jeśli pod wpływem alkoholu spowodujemy wypadek, w wyniku którego poszkodowany będzie hospitalizowany powyżej siedmiu dni lub wtedy gdy wypadek będzie śmiertelny. Wtedy grozi nam kara do dwunastu lat pozbawienia wolności, ponadto sąd może orzec o wypłacie przez nas odszkodowania lub też stałej renty dla ofiary lub jej rodziny. Więcej informacji na ten temat w naszym artykule ile mogę wypić.

Dlaczego w Polsce oraz innych krajach jest granica dopuszczalnych promili we krwi ?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta jak mogło by się wydawać. Często wynika to z tak zwanej kultury picia w danym kraju. W Wielkiej Brytanii mamy dopuszczalną ilość alkoholu we krwi na poziomie 0,8 promila. Jest to uwarunkowane między innymi tym, że w Wielkiej Brytanii popularne jest na przykład wypicie ze znajomymi piwa do obiadu. Dla tego też parlament brytyjski ustanowił górną granicę na poziomie 0,8 promila wydychanym powietrzu.

dopuszczalna ilość promiliNie dotyczy to jednak kierowców zawodowych, w tym przypadku stwierdzono jest to jednak zbyt duże ryzyko. W innych krajach jest podobnie, gdyż na przykład we Włoszech lampka wina do obiadu również jest czymś zupełnie normalnym. W Polsce jest to 0,2 promila, co może się wydawać nieco małą liczbą na tle innych krajów. Spójrzmy jednak na to inaczej, a mianowicie na liczbę pianych kierowców co roku zatrzymywanych przez policję, oraz wypadków, w tym śmiertelnych spowodowanych przez pijanych kierowców. Mimo to zdecydowano się na górną granicę na poziomie 0,2 promila we krwi. Dlaczego ? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest taka prosta. Czasami może się okazać, że niektóre leki mają w sobie pewne ilości alkoholu, co może powodować, że w czasie kontroli drogowej urządzenie pomiarowe wykryje, że spożywaliśmy alkohol.

Oczywiście rodzi to też pewne pole do nadużyć, a mianowicie do jazdy na kacu. Jest to karygodne i zarazem godne potępienia zachowanie, gdyż po pierwsze kierowca będący na kacu nie tylko ma ograniczony refleks, często ma też różnego rodzaju dolegliwości, które utrudniają mu kierowanie pojazdami mechanicznymi, nadal często w jego krwi jest alkohol, może się jednak okazać, że w stężeniu mniejszym niż 0,2 promila. Dla tego też państwa chcąc oddzielić pijaków za kółkiem od osób między innymi przyjmujących leki, wprowadziło górną granicę dopuszczalnej ilości promili we krwi.

Podsumowanie – jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu?

Wielu z nas często zadaje sobie pytanie ile można mieć promili ? Jest to błędne pytanie, gdyż powinno ono brzmieć czy powinienem lub powinnam mieć jakiekolwiek promile we krwi prowadząc pojazd mechaniczny ?

Pamiętajmy, że po pierwsze kierując pod wpływem alkoholu stwarzamy zagrożenie nie tylko dla siebie ale też innych uczestników ruchu na przykład pieszych którzy w zderzeniu z rozpędzonym autem mają niewielkie szanse przeżycia. Po drugie nawet niewielka ilość alkoholu może negatywnie wpłynąć na naszą percepcję, oraz refleks. Pisaliśmy o tym tutaj.

Z kolei, jeżeli wiemy, że na przykład leki, które przyjmujemy mają w sobie jakąś dawkę alkoholu, to albo lepiej będzie, jeżeli nie wsiądziemy za kółko, albo na przykład poszukamy zamiennika dedykowanego dla kierowców. Nie warto też jechać będąc na kacu, gdyż jest to niepotrzebne stwarzanie zagrożenia. Zachęcamy, by skorzystać z naszego alkomatu online bądź też kalkulatora promili. Pamiętajcie, że mandat czy też odebranie prawa jazdy, to najmniejsze konsekwencje, jakie mogą was spotkać za jazdę pod wpływem alkoholu. Dlatego traktujcie poziom 0,2 promila jako absolutną ostateczność, jeżeli musicie wsiąść za kółko, gdyż nic nie zwalnia was z myślenia.