
Czym jest nużeniec ludzki i jak wygląda jego leczenie?
27 lutego 2023Nużyca jest chorobą skóry, wywoływaną przez infekcję. Dotyka na ogół osoby po 40 roku życia, jednak nie tylko. Leczenie nużeńca poprzez błędne diagnozy i mylenie z alergią, często zaczyna się na późnym etapie choroby.
Jeśli masz czasem uczucie piasku pod powiekami, swędzące powieki, łuszczącą się skórę twarzy czy łupież – to może właśnie masz nużeniec ludzki, nawet o tym nie wiedząc. Co warto wiedzieć o nużeńcu?
Skąd się bierze nużyca?
Za tą chorobę odpowiadają pasożyty z grupy roztoczy, które znajdują się w torebkach włosowych i gruczołach łojowych. Zakazić można się poprzez kontakt ze skórą zakażonej osoby. Ryzyko występuje także w gabinetach kosmetycznych czy zakładach fryzjerskich, gdzie narzędzia i przybory nie są właściwie dezynfekowane. Nużeniec ludzki rzadko pojawia się u dzieci, zakażenia najczęściej dotyczą osoby dorosłe.
Oto jakie są objawy:
- zaczerwienienia na twarzy;
- łupież;
- uczucie suchego oka;
- swędzenie skóry.
Nużyca – jak wygląda leczenie?
Jeśli u kogoś zdiagnozowano nużeniec ludzki leczenie może trwać nawet kilka tygodni lub miesięcy. Jest to spowodowane tym, że leki działają tylko na dojrzałe osobniki bakterii, więc często potrzeba czas aż się rozwiną. Samo leczenie opiera się na antybiotykoterapii w formie preparatów do stosowania na miejsce zmienione chorobowo. Poza samym przyjmowaniem leków na nużeniec ludzki, leczenie warto wspomagać dbając o higienę, częstym praniem ręczników i pościeli i dbaniem o odporność.