Piwo jest obecnie najpopularniejszym napojem alkoholowym na świecie. Krąży o nim wiele mitów, szczególnie na temat jego korzystnego wpływu na zdrowie. Czy picie piwa faktycznie korzystnie wpływa na nasz organizm?

Negatywny wpływ piwa na zdrowie

Piwo to idealny sposób na relaks po ciężkim dniu w pracy, czy podczas spotkania ze znajomymi. Spożywane często może jednak mieć zły wpływ na nasze zdrowie.

Wpływ piwa na wygląd

Niestety, piwo niekorzystnie działa na nasz wygląd. Odwadnia ono organizm, przez co nasza skóra staje się sucha. Regularne spożywanie piwa może także sprawić, że nasza twarz będzie opuchnięta, oraz pojawią się nam worki pod oczami.

Duża ilość kalorii

Często mówi się, że to nie od piwa się tyje, a od przekąsek, które spożywamy podczas picia. Paluszki, czipsy, czy orzeszki mają dużą ilość kalorii, a podczas imprezy potrafimy zjeść ich sporo. Jest to poniekąd prawda, jednak piwo również zawiera sporo kalorii. Jasne piwo ma około 250 kcal, a piwo ciemne może mieć ich nawet 350. Sporadyczne wypicie jednego piwa nie sprawi, że nagle przytyjemy, jednak regularne spożywanie po kilka piw jednego dnia jak najbardziej.

Wpływ piwa na nerki

Wiele mówi się o korzystnym działaniu piwa na nasze nerki. Nie ma ono jednak na nie bezpośredniego wpływu. Piwo jest moczopędne, przez co może zmniejszać ryzyko powstania kamieni nerkowych. Jest to jednak efekt alkoholu zawartego w piwie, a nie samego napoju.

Picie piwa po treningu

Często można spotkać się z opinią, że piwo dobrze nawadnia oraz uzupełnia niezbędne minerały, więc warto pić je po treningu. W piwie możemy znaleźć takie składniki mineralne jak potas, fosfor, magnez, wapń, sód, czy cynk. Piwo jednak odwadnia nasz organizm, dodatkowo hamuje wydzielanie wazopresyny, która zapobiega odwodnieniu.

Wpływ piwa na wątrobę

Regularne picie piwa wpływa niekorzystnie na naszą wątrobę, powodując jej twardnienie oraz złuszczanie tkanek. Może to w konsekwencji prowadzić do stłuszczenia, a nawet do marskości wątroby. Jest to jednak narząd, który potrafi się regenerować, więc kluczowe jest robienie sobie przerw w przypadku spożywania większych ilości alkoholu, aby dać czas wątrobie na odbudowę.

Pozytywny wpływ piwa na zdrowie

Piwo jednak to nie tylko same minusy. Kontrolowane spożycie piwa może wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Picie piwa może wzmacniać kości zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Piwo również może pozytywnie oddziaływać na serce. Według niektórych badań, okazjonalne picie piwa może wiązać się z mniejszym ryzykiem chorób serca. Dodatkowo może wpływać korzystnie na produkcje dobrego cholesterolu HDL.

Piwo również może poprawić kontrolę cukru we krwi, co może uchronić nas przed cukrzycą.

Podsumowanie

Piwo nie jest dla nas konieczne do przeżycia, jednak okazjonalne spożycie może korzystnie wpływać na nasze zdrowie czy samopoczucie. Należy jednak uważać, aby sporadyczne picie piwa nie przerodziło się w regularne upijanie, które w konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób. Warto jednak po wypiciu piwa sprawdzić procenty na naszym kalkulatorze promili czy też alkomacie online. Okazjonalne picie piwa nie powinno mieć na nas złego wpływu, jednak warto co jakiś czas wykonywać badania kontrolne, aby w porę zapobiec niepożądanym konsekwencjom.